Katarakt

Katarakt, göz sorunlarında en fazla karşılaştığımız durumdur. Lens, sağlıklı bir gözde saydamdır ve net bir görüntü verir. Fakat lenslerde sislenme, matlaşma ve net olmayan bir görüntü var ise bu duruma katarakt denir.

Katarakt, gözlük kullanımı ve ilaç kullanımı ile geçmesi sağlanabilen bir durum değildir. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt günümüzde iğnesiz, ağrısız ve narkozsuz yapılabilen bir ameliyattır. Hasta ameliyatın ardından hemen evine dönebilir. Katarakt ameliyatı olmadan dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Birisi hekiminizin tecrübesi ve ikincisi göz içine yerleştirilecek olan merceğin kaliteli olması. Mercek kalitesiz olursa ameliyattan sonra gözlerde sorunlar meydana gelebilir.

Katarakt genellikle orta yaş ve üzerinde ki kişilerde görülen bir hastalıktır. Fakat bunların dışında yeni doğmuş bebeklerde, belli bir süre kortizonlu ilaç kullananlarda, şeker hastalarında ve göze gelen fiziksel darbeler sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kataraktın; görmede azalma, bulanıklaşma, gece görüşünce bozulma, göz kamaşması, çift görme, renklerde solma ve sararma, okumakta zorluk gibi belirtileri görülmektedir. Bunların dışında görülen gözlük sorunlarıyla ilgili görme sıkıntıları kataraktla karıştırılmaktadır. Eğer uzak veya yakında ki bulanık görme sorunu gözlük takıldığında geçiyorsa bu durumun kataraktla bir ilgisi yoktur. Kataraktlı bir göz, gözlük takılmasına rağmen az ve bulanık görmektedir.

Katarakt ameliyatları narkozsuz, iğnesiz ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Katarakt ameliyatında mikrocerrahi gerekmektedir. Dikişsiz olarak yapılan bu ameliyatta ilk olarak göz içine 2.2 mm’lik kesi yapılarak girilir. Ardından ultrasonik ses dalgaları yayan cihaz yardımı ile saydamlığını kaybeden göz merceğinin içi temizlenir. Yapay mercek göz içine yerleştirilir ve kesi alanı küçük olduğu için dikiş atılmaya gerek duyulmadan ameliyat tamamlanır. Ameliyat süresi kataraktın tipine göre değişir. Fakat ortalama 15-30 dakika arasında sürmektedir. Katarakt ameliyatının öncesi ve sonrası hesaplandığında ise ortalama 3 saat kadar hastanede durmanız gerekecektir.