Kanal Tedavisi

Entodonti yani kanal tedavisi dişin iç kısmında bulunan ve yumuşak bir tabaka olan sinir, kan ve lenf damarlarını içeren pulpa yapısının zarar görmesi halinde, çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen iltihaplanmalarda ve mikroorganizmaların yerleşmesiyle oluşan enfeksiyonlarda uygulanmaktadır.

Pulpa; sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içinde bulunan yumuşak bir tabakadır. Bu tabaka kendini tamir edemeyecek derecede hasar gördüğü zamanda ölmektedir. Bu duruma genellikle kırık dişler ve çürük dişlerde yaşayan bakteriler sebep olmaktadır.

Hasar gören veya hastalanan pulpa çıkarılmadığı takdirde diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır ve bu sebeple diş kaybı yaşanmaktadır. Kanal tedavisinde ilk olarak diş hekimi tarafından, dişin durumu incelenir ve sorun tespit edilir ardından hastaya yapılacak olan tedavinin detayları anlatılır. İlk olarak tedavi yapılacak bölge uyuşturulur ve hastanın ağrı hissetmesi engellenir. Sonrasında dişte çürükler varsa temizlenerek dişin sinirlerinin olduğu bölgeye ulaşılması adına diş kuron kısmından açılır.

Kök kanalları bakterilerden temizlenerek kanallar çevre dokular ile uyumlu bir malzeme ile doldurulmaya başlanır. Hasarlı pulpa yapısı çıkarılmadığı zamanda diş ve çevre kısımlarında bulunan dokularda enfeksiyon görülür. Bu yüzden hastanın dişini kaybetme riski de yüksektir.